پایگاه مقاومت بسیج شهید احمد مظفری
 
چهارشنبه 07 فروردين 1398 -

رای به سایت :
1527
محبوب
صفحه نخست ›› عکس خبری ›› حوزه 197 شهید آوینی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید احمد مظفری
22
محبوب  
رای به خبر :
سالروز حمله به مسجد گوهرشاد
سالروز حمله به مسجد گوهرشاد

21 تیر ماه سالروز حمله به مسجد گوهرشاد
calendar
تاریخ : 1397/04/21 - 14:03

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید احمد مظفری  حوزه 197 شهید آوینی  ناحیه مقاومت بسیج شهید بهشتی ،

21 تیر ، مصادف است با سالروز حمله رضاخان به مسجد گوهرشاد، در حالی که مردم و علما علیه کشف حجاب در این مسجد تحصن کرده بودند.(1314 شمسی )

قیامی که در عصر رضاشاه برای اعتراض به تغییر لباس و حصر آیت‌الله حاج حسین قمی روی داد.

آن زمان که مهدی قلی‌خان هدایت(مخبرالسلطنه دربار رضاشاه) خاطرات و خطراتش را می‌نوشت لابد به این روزها فکر کرده بود، که بسیاری خواهند پرسید: مگر داستان پر حرف و حدیث حجاب چه بوده، که متولی باشی آستان قدس رضوی را بر دار می‌دهد و فروغی صدراعظم را به کنج عزلت خانه‌نشینی می‌کشاند و تسلیم در کف شیر نر...»

مسجد فتح شود، به هر قیمتی
حال مردم با رهبری بهلول در صحن مسجد گوهرشاد تجمع و تحصن کردند. از آن طرف رضاشاه در تهران لحظه به لحظه در جریان ماوقع قرار می‌گیرد و براساس اطلاعاتی که از مشهد دریافت می‌کند، دستوری صادر می‌کند. درباره این دستور می‌خوانیم: «تحصن بازهم ادامه یافت. نائب‌التولیه هرچه کرد نتوانست غائله را بخواباند، کار حسابی بالا گرفته بود. چه کسی می‌داند شاید اسدی هم بدش نمی‌آمد به واسطه این شلوغی، هشداری که قبل‌تر به شاه داده بود به اثبات برسد. دو روز بعد از تحصن، بیرون از حرم اتفاقی روی داد که خشم مردم را بیشتر کرد، دستگیری هشت‌تن از روحانیون شهر. سرانجام دستوری که نباید می‌رسید ، رسید: «حتی اگر ده هزار نفر هم کشته شوند؛ امشب آستانه و مسجد باید فتح شود.» جای هیچ چون و چرایی هم نبود، چون دستور را شاه شخصا ابلاغ کرده بود. قبل از انجام عملیات، نظامی‌ها عده‌ای از سرشناسان را با ترفند از جمعیت متحصن خارج کردند تا مبادا ریخته شدن خون آنها برایشان شر شود و مردم به خون‌خواهی آنها قیام دوباره‌ای راه بیاندازند. ماندند مردم عادی که عموما هم خاوری‌های اطراف مشهد بودند؛ گویا شاه برای اجرای تمایلات همایونی‌اش، مقداری خون لازم داشت ... »


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 12650
وحید حقیمطالب مرتبط