رای به سایت :
70
محبوب
حوزه 183 شهید چمران
ناحیه مقاومت بسیج شهید بهشتی
جمعه 02 فروردين 1398 -
ساخت ۲۷ خانه‌ در ۲۷ روز در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه توسط لشکر ۲۷
ساخت ۲۷ خانه‌ در ۲۷ روز در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه توسط لشکر ۲۷

جهادگران سپاه محمد رسول الله تهران موفق شده‌اند خط احداث منازل دائمی در مناطق زلزله کرمانشاه را بشکنند و برای زلزله زدگان روستای سرپل ذهاب خانه‌های دائمی بسازند.
calendar
تاریخ : 1397/02/09 - 12:20
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه 183 شهید چمران  ناحیه مقاومت بسیج شهید بهشتی ،زمین لرزه‌ای به بزرگی 7.3 ریشتر بامداد یکشنبه 22 آبان سال 96 مناطق غربی کشور از جمله استان کرمانشاه را لرزاند. در پی وقوع این زمین لرزه که کانون آن در منطقه سر پل ذهاب اعلام شد، بیشترین خسارات به شهرهای سرپل ذهاب، قصر شیرین و ثلاث باباجانی وارد شد و متاسفانه قریب به 450 تن از هموطنانمان جان خود را از دست داده و حدود 8 هزار نفر نیز مصدوم شدند.

حالا پس از گذشت 6 ماه از وقوع زلزله جهادگران سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ موفق شده‌اند برای اولین مرتبه خط احداث منازل مسکونی در مناطق زلزله زده را بشکنند و روز چهارشنبه 5 اردیبهشت در مراسمی که با حضور سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه برگزار شد، 27 خانه‌ای که توسط جهادگران لشکر 27 محمد رسول الله به نیابت از 27 خانواده شهید مدافع حرم و در 27 روز ساخته شده‌اند، به صورت رایگان در اختیار زلزله زدگان روستاهای کوئیک عزیز و کوئیک حسن قرار می‌گیرند.

این پنجمین مرتبه است فرمانده کل سپاه در 6 ماه گذشته برای بازدید از مناطق زلزله زده به کرمانشاه می‌رود.

روایت خبرنگار تسنیم از سفر به کرمانشاه و تحویل منازل ساخته شده

ساعت 7:30 صبح از فرودگاه مهر آباد تهران به همراه جمعی از اهالی رسانه و خانواده‌های شهدای مدافع حرم به سمت کرمانشاه حرکت می‌کنیم. در اواسط پرواز وقتی خلبان هواپیما متوجه می‌شود که خانواده‌های شهدای مدافع حرم در این پرواز حضور دارند، به آنها خیر مقدم می‌گوید و از خدا می‌خواهد که توفیق ادامه راه شهدای مدافع حرم نصیبش شود.

هدف از سفر ما به کرمانشاه، شرکت در مراسم بهره‌بردای از 27 خانه‌ای است که توسط جهادگران لشکر 27 محمد رسول الله به نیابت از 27 شهید مدافع حرم و در 27 روز ساخته شده است.

از تهران تا کرمانشاه با هواپیما حدود 1 ساعت راه است. ساعت حدود 8:30 صبح است که وارد فرودگاه کرمانشاه می‌شویم. وقتی برای تحویل بار می‌رویم متوجه می‌شویم باتری‌های فیلمبردارمان همراه بقیه بارها به کرمانشاه نیامده است. بیرون فرودگاه دو اتوبوس حاضرند تا بچه‌های رسانه‌ای را از کرمانشاه به سرپل ذهاب و از آنجا به روستاهای کوئیک ببرند.

پیگیر می‌شویم که چرا باتری‌های ما به کرمانشاه نیامده، می‌گویند باتری‌ها در تهران مانده و نگذاشته‌اند همراه سایر بارها به کرمانشاه بیاید، این یعنی مشکلی بزرگ برای ما.

درست همان زمانی که ما داشتیم پیگیری می‌کردیم که چرا باتری‌ها به  کرمانشاه نیامده، اتوبوس‌ها حرکت می‌کنند و از اتوبوس هم جا می‌مانیم. یک مشکل دیگر بر مشکلات قبلی اضافه می‌شود. اما جای نگرانی نیست چون مسئول کاروان رسانه‌ای همراه ما، برای پیگیری کار باتری‌ها آمده بود و او هم از اتوبوس‌ها جامانده است.

با اتوبوس‌ها که تماس‌ می‌گیریم به آنها اطلاع می‌دهیم جایی بین راه بایستند تا ما به آنها برسیم. یک تاکسی می‌گیریم و در محلی به نام میدان شهید کشوری به اتوبوس‌ها می‌رسیم. سوار اتوبوس می‌شویم و به سمت سرپل ذهاب به راه می‌افتیم.

از کرمانشاه تا سرپل ذهاب حدود 2 ساعت و نیم راه است. در همان اتوبوس مسئول کاروان از فیلمبردارمان می پرسد چه نوع باتری می‌خواهید تا بگویم از کرمانشاه برای شما بخرند. فیلمبردار ما هم مدل و تعداد باتری‌هایی را که می‌خواهد به مسئول کاروان می‌گوید تا آنها برایش بخرند. خدا را شکر مشکل باتری و فیلمبردای هم با همکاری مسئول کاروان حل می‌شود.

ساعت حدود 11 است که روستاهای زلزله زده کوئیک می‌رسیم. باتری‌ها هنوز به ما نرسیده و مجبور می‌شوم با گوشی فیلمبردای را آغاز کنم. وقتی وارد روستاهای زلزله شدیم دیدیم که تقریبا تمام منازل آنجا تخریب شده‌اند و همه مردم در کانکس زندگی ‌می‌کنند.

 از اتوبوس که پیاده می‌شویم به فاصله چند دقیقه بعد سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه به همراه سردار یزدی فرمانده سپاه تهران، سردار عظیمی فرمانده قرارگاه نجف نزسا، سردار ریحانی فرمانده سپاه کرمانشاه، سردار اسداللهی فرمانده لشکر 27 محمد رسول الله و حاج سعید قاسمی وارد روستا می‌شوند.

فرمانده کل سپاه آمده است تا شخصا 27 خانه‌ای که توسط جهادگران لشکر 27 محمد رسول الله به نیابت از 27 خانواده شهید مدافع حرم و در 27 روز ساخته‌اند را ببینید و آنها را به خانواده‌های زلزله زدگان تحویل دهد.

هنوز باتری دوربین فیلمبردرای به ما نرسیده است و فیلمبردار ما مجبور می‌شود با گوشی همراه من به فیلمبرداری ادامه دهد. اولین خانه‌ای که فرمانده سپاه از آن بازدید می‌کند، یک واحد 100 متری است. تمام خانه ها در این مناطق یک طبقه و در همان محل خانه‌ای که قبلا تخریب شده‌اند، ساخته شده است.

حاج سعید قاسمی که او هم از اولین روزهای وقوع زلزله به این مناطق آمده و رهبری تیم ساخت و ساز خانه‌ها را برعهده دارد، همراه سردار جعفری است تا توضیحات کاملی درباره چگونگی ساخت این خانه‌ها به فرمانده سپاه بدهد.

حاج سعید می‌گوید: این خانه‌ها را به روش ICF که روشی مدرن، آسان، سریع، ارزان و مقام در برابر زلزله است ساخته شده‌اند. روش ساخت این خانه‌ها به این صورت است که بعد آماده سازی سازه اصلی سقف و دیوارها ترکیبی از میل گرد، فوم و بتن هستند. بر این اساس، ابتدا میلگردها در سازه اصلی کار گذاشته شده پس از آن دو طرف آنها را با فوم پوشانده و پس از آن در بین آنها را بتن می‌ریزند. این یعنی همان آمیخته شدن تعهد و تخصص.

در و پنجره‌ها را هم از UPVC ساخته اند تا هم در برابر سرما و گرما و هم دربرابر سر و صدا مقام باشند.

سردار جعفری پس از بازدید از اولین خانه می‌آید تا در جمع مردم و جهادگران سخنرانی کرند. درست در همین موقع باتری‌های فیلمبردار ما هم می‌رسد. اما پیش از سخنرانی فرمانده کل سپاه، سردار اسداللهی فرمانده لشکر 27محمد رسول الله روی سن می‌رود تا گزارشی از اقدامات انجام شده توسط سپاه تهران در مناطق زلزله زده کوئیک ارائه دهد.

پس از وقوع زلزله در کرمانشاه، سپاه تهران قرارگاهی را با نام حاج احمد متوسلیان برای امدادرسانی و بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه ایجاد می‌کند که فرماندهی آن بر عده فرمانده لشکر 27 است. مردم غرب کشور خاطره‌های خوشی از دوران حضور حاج احمد متوسلیان در این مناطق دارند و حالا دوباره همرزمان حاج احمد آمده‌اند تا در میدانی دیگر به داد مردم این مناطق برسند.

سردار اسد اللهی می‌گوید ما قبل از عید کار ساخت 23 خانه را به اتمام رساندیم و به مردم مناطق زلزله زده تحویل دادیم. امروز هم 27 خانه‌ای که توسط جهادگران لشکر 27 به نیابت از 27 خانواده شهید مدافع حرم و در 27 روز ساخته شده‌اند را به خانواده‌های آنان تحویل می‌دهیم.

حالا نوبت سردار جعفری می‌شود که پشت تریبون رفته و صحبت کند. فرمانده کل سپاه صحبت‌های خود را با آیاتی از قرآن که در شان مجاهدان فی سبیل الله نازل شده است شروع می‌کند. پس از آن از نقش آفرینی مردم در حل بحران‌های اجتماعی صحبت می‌کند و می‌گوید که در هر بحرانی حضور مردم راهگشای اصلی است.

پس از اتمام صحبت‌های فرمانده کل سپاه می‌رویم تا به بقیه 27 خانه‌ای که توسط جهادگران لشکر 27 محمد رسول الله به نیابت از 27 خانواده شهید مدافع حرم و در 27 روز ساخته شده‌اند، سری بزینم و بیشتر درباره اقدامات انجام شده در این منطقه بیشتر بدانیم.

به یکی از خانه‌ها که می‌رویم، حاج سعید قاسمی یکی از اقدامتی که در روز پنجم زلزله برای نقشه بردای از مناطق زلزله زده انجام داده است را تشریح می‌کند. تیم حاج سعید با استفاده از پهپاد  از مناطق زلزله زده نقشه سه بعدی تهیه کرده بودند. این کار در اطلاح به آن DSM می‌گویند بر اساس مثلث بندی و برای کار نقشه برداری تهیه شده و قابلیت ارائه مختصات هم دارد.

پس از ارائه توضحات تیم حاج سعید قاسمی در باره نقشه برداری سه بعدی از مناطق زلزله زده، همراه با فرمانده کل سپاه می‌رویم تا  27 خانه‌ای که توسط جهادگران لشکر 27 محمد رسول الله به نیابت از 27 خانواده شهید مدافع حرم و در 27 روز ساخته شده‌اند، تحویل زلزله زدگان شود.

مردم دور فرمانده کل سپاه جمع می‌شوند و از هر دری با او سخن می‌گویند. سردار جعفری هم به مشکلات آنها پاسخ می‌دهد و توصیه‌های به مسئولان سپاه می‌کند تا مشکلات آنها را حل کنند.

سردار جعفری وارد خانه‌ای می‌شود و قبل از این که وارد شود مردم روستا یک گوسفند جلوی پای او قربانی می‌کنند. کلید خانه را به خانم خانه تحویل می‌دهد و احوال زندگی‌ آنها را می‌پرسد. 

ما از فرمانده سپاه جدا می‌شویم تا برای تحویل خانه‌ای که به نیابت از شهید امیر سیاوشی ساخته شده است به همراه خانواده این شهید همراه شویم. تمام مسیری که در روستاهای این منطقه آمده‌ایم را در قسمت بار تویوتاهای سپاه سوار بوده‌ایم و حسابی خسته شده‌ایم.

به منزل شهید سیاوشی می‌رسیم. خانوده زلزله زده ای که قرار است در این خانه ساکن شوند به استقبالمان می‌آیند. پدر و مارد شهید سیاوشی از ماشین پیاده می‌شوند و تا چشمشان به عکس فرزندشان که در کنار خانه نصب شده‌است می‌افتد، دگرگون می‌شوند.کلید خانه در کنار یک قرآن در یک سینی قرار داده‌اند و پیش می‌آورند تا مادر شهید سیاوشی به صاحب خانه بدهد. اما مادر شهید سیاوشی که با یاد فرزندش افتاده بغض گلویش را پر می‌کند و به جای او، پدر شهید کلید خانه را به صاحب خانه می‌دهد. 

دل مرد صاحب‌خانه پر است از شادی و خرسندی و این از چهره گل انداخته و تشکرهای پی در پی اش مشخص است. دعوتمان می‌کند که به خانه اش برویم. ما هم قبول می‌کنیم و به همراه خانواده شهید مهمان صاحب خانه می‌شویم. قبل از ورود ما اما بچه‌های سپاه فرش و آبگرمکن هم به صاحب خانه داده‌اند. می پرسیم که فقط به این خانه فرشو آبگرمکن داده اید. می گویند که این وسایل را به همه 27 خانه‌ای که توسط جهادگران لشکر 27 محمد رسول الله به نیابت از 27 خانواده شهید مدافع حرم و در 27 روز ساخته شده‌اند، تحویل می‌دهیم.

فرصت خوبی است که چند دقیقه‌ای استراحت کنیم. کمی خستگی‌مان در می‌رود و فیلمبردارمان هم فرصت می‌کند تا باتری‌هایش را شارژ کند. نزدیک ظهر که می‌شود گرسنگی‌ هم به خستگی‌مان اضافه می‌شود. اما خانواده صاحب خانه پیش بینی نهار را کرده‌اند و اصرار می‌کنند که نهار مهمان آنها باشیم.

نهار را که می‌خوریم می‌خواهیم به خانه‌های دیگر هم سربزنیم که فرمانده لشکر 27 از راه می‌رسد. همه او را در این منطقه می‌شناسند و دوستش دارند. شاید حاج حسین اسداللهی برای مردم این منطقه یاد آور حضور پاسداران در دوران دفاع مقدس در این منطقه باشد.

فرمانده لشکر 27 می‌گوید می‌خواهیم به خانه‌ای برویم که فرزند 5 قلو دارد. مشتقانه می‌پذیریم و با سردار اسداللهی همراه می‌شویم. خانه‌ای که برای این خانواده ساخته شده است به نام شهید علی آقاعبداللهی نامگذاری شده است و متراژ آن در حدود 150 متر است. وارد خانه که می‌شویم می‌بینیم تمام خانواده های شهدای مدافع حرم که در این سفر همراه ما بوده‌اند را به این خانه آورده‌اند. فرمانده لشکر 27 شروع به صحبت می‌کند. از روزهایی می‌گوید که حتی باروش را هم نداشت که بتوان در این مناطق  یک خانه ساخت اما امروز سپاه توانسته است 27 خانه‌ای که توسط جهادگران لشکر 27 محمد رسول الله به نیابت از 27 خانواده شهید مدافع حرم و در 27 روز ساخته شده‌اند،  به زلزله زدگان تحویل دهد.

سردار اسداللهی نکته جالبی هم می‌گوید: چه کسی فکر می‌کرد در سال 97 این تعداد خانواده شهید مدافع حرم در یک منطقه دور افتاده دور هم جمع شوند. این محفل هم با گرفتن یک عکس دسته جمعی از خانواده شهدای مدافع حرم پایان می‌یابد.

از خانه 5 قلوها که خارج می‌شویم، به قرارگاه حاج احمد متوسلیان برمی‌گردیم تا سوار بر اتوبوس‌هایی که انتظارمان را می‌کشند برای بازگشت به تهران به کرمانشاه برویم. ساعت حدود 16:30 دقیقه است که روستاهای کوئیک را به مقصد کرمانشاه ترک می کنیم. در اتوبوس تقریبا همه خواب هستند و وقتی به کرمانشاه می‌رسیم، ساعت حدود 19 شده است. نماز مغرب و عشا را که می خوانیم به فرودگاه کرمانشاه می‌رویم ولی پرواز با حدود 1 ساعت تاخیر در ساعت 21:30 انجام می‌شود. پس از حدود 12 ساعت حضور در میان مردم خونگرم و با صفای روستاهای کوئیک عزیز و کوئیک حسن حدود ساعت 22:30 به تهران رسیدیم.

انتهای پیام/


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 17506مطالب مرتبط